۵ گام ساده برای موفقیت در مدیریت مالی شخصی

موفقیت در مدیریت مالی شخصی
اگر همین حالا کسی ادعا کند برای موفقیت مالی شخصی، فرمولی جادویی کشف کرده است، همه ما برای استفاده از آن تمایل داریم. حتی ممکن است برای دستیابی به چنین فرمول ارزشمندی، هزینه زیادی بپردازیم. اما در واقعیت نه تنها از چنین فرمولی خبری نیست، بلکه اصولی ساده، پایه و اساس مدیریت مالی هوشمندانه را تشکیل می‌دهند.
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

فرمول جادویی برای موفقیت مالی شخصی

مدیریت مالی شخصی، یکی از مهم‌ترین اصول در بهبود و توسعه فردی است. افرادی که از ابتدا برای امور مالی زندگی خود با استراتژی و برنامه‌ریزی عمل می‌کنند، معمولا در سایر جنبه‌های بهبود و توسعه فردی نیز، موفق خواهند بود. به همین علت باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و با پول و سرمایه‌های مالی خود، هوشمندانه‌تر برخورد کنیم.
اگر همین حالا کسی ادعا کند برای موفقیت مالی شخصی، فرمولی جادویی کشف کرده است، همه ما برای استفاده از آن تمایل داریم. حتی ممکن است برای دستیابی به چنین فرمول ارزشمندی، هزینه زیادی بپردازیم. اما در واقعیت نه تنها از چنین فرمولی خبری نیست، بلکه اصولی ساده، پایه و اساس مدیریت مالی هوشمندانه را تشکیل می‌دهند.
در این مطلب از سایت بالونت، ۵ گام ساده و ضروری را برای موفقیت در مدیریت مالی شخصی مورد بررسی قرار می‌دهیم. با استفاده از این ۵ گام می‌توان، نگاه خود را نسبت به این مسئله تغییر داده و با اطمینان خاطر بیشتری در این زمینه فعالیت نمود.

۱- اهداف مالی خود را با جزئیات بالا مشخص کنید

در زمینه مدیریت مالی شخصی، باید اهداف مالی شما با جزئیات کامل مشخص شوند. هر هدف مالی اعم از پس انداز برای تشکیل خانواده، خرید ملک، سفر کردن، تامین هزینه‌های تحصیلی و… به صورت مستقیم بر نحوه برنامه‌ریزی مالی شما تاثیر می‌گذارند. از طرف دیگر، جزئیات چنین اهدافی نیز بسیار ضروری هستند. مثلا سفر به شهرهای اطراف و سفر به کشوری دیگر که کیلومترها با ما فاصله دارد، هزینه‌های مالی متفاوتی در بر خواهد داشت.
اولویت‌بندی اقدام دیگری است که در همین مرحله و پس از تعیین اهداف مالی با جزئیات بالا، انجام می‌شود. اولویت‌بندی به شخص کمک می‌کند تا در هر مرحله از زندگی خود، یک هدف مالی را دنبال کرده و با تمرکز کامل برای رسیدن به آن تلاش کند. اهداف مالی در این مرحله بر اساس ضرورت‌شان مرتب و به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت؛ تفکیک می‌شوند.

اهمیت برنامه مالی
اهمیت برنامه مالی

۲- برنامه مالی خود را تدوین و اجرا کنید

بر اساس اهداف مالی تعیین و اولویت‌بندی شده در گام قبل، در این مرحله باید «برنامه مالی» خود را تدوین و اجرا نمود. برنامه مالی، نقشه راه در مسیر مدیریت مالی شخصی است. این برنامه به شخص کمک می‌کند تا وضعیت فعلی خود را ارزیابی کرده و در صورت نیاز برای تغییر آن اقدام نماید.
یک برنامه مالی کارآمد، شامل مراحل و نقاط عطف مختلفی است. هیچ مورد خاصی را نمی‌توان به اجبار درون این برنامه گنجانده یا از آن حذف کرد. موضوعی که در نهایت عیار یک برنامه مالی را مشخص می‌کند، اجرای آزمایشی آن برای چند ماه است. پس از چند ماه نقاط ضعف و قوت برنامه مالی تدوین شده، به خوبی مشخص خواهند شد.
پس از اجرای آزمایشی برنامه مالی، به احتمال زیاد برای ایجاد تغییرات، باید دوباره به گام اول مراجعه کرد. با تجربه کسب شده از برنامه مالی اجرایی، اهداف مالی، دست‌خوش تغییر خواهند شد. مثلا اگر اجرای یک برنامه مالی باعث ذخیره مقداری از بودجه شود، می‌توان از آن برای ایجاد یا گسترش یک هدف مالی استفاده نمود.

۳- بودجه خود را تعیین کرده و نسبت به آن پایبند باشید

بودجه یکی از بزرگ‌ترین ابزارهایی است که به موفقیت اقتصادی در زمینه مدیریت مالی شخصی کمک می‌کند. بودجه به شخص این امکان را می‌دهد که با در نظر گرفتن اهداف مالی تعیین شده، پول خود را برای هزینه‌های مختلف اختصاص دهد.
تخصیص بودجه برای هزینه‌های مختلف، به عوامل متعددی مانند استراتژی مالی، شرایط سنی، وضعیت تاهل و … بستگی دارد. به همین علت نمی‌توان برای آن، یک فرمول کلی ارایه داد. اما نکته مهم در مورد بودجه، پایبند بودن به آن است. یعنی آنکه شخص بتواند برای مدت زمان مشخصی طبق برنامه مالی خود، از بودجه مشخص شده استفاده نماید. بودجه، خط قرمز برنامه مالی است و عبور از آن، به منزله خروج از راه موفقیت در «مدیریت مالی شخصی» خواهد بود.
برای جلوگیری از این مشکل، می‌توان از ابزارهای حسابداری شخصی آنلاین استفاده نمود. یکی از این ابزارها، پیام‌رسان سازمانی بالونت است که به کمک سرویس «دفتر مالی» آن، مدیریت بودجه و امور مالی، با سهولت بیشتری انجام می‌پذیرد.

ابزار مدیریت مالی شخصی بالونت
ابزار مدیریت مالی شخصی بالونت

این ابزار رایگان مجموعه ویژگی‌ها و امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد:
•    رابط کاربری گرافیکی
•    سهولت در استفاده
•    امکان مدیریت تراکنش‌های مالی (درآمدها و هزینه‌ها)
•    واحدهای پولی متنوع
•    قابلیت تعریف و استفاده از گروه حساب
•    امکان ایجاد منابع مالی
•    قابلیت تعیین و استفاده از برچسب
•    ارایه گزارشات مالی به صورت گرافیکی
•    امکان تهیه خروجی با فرمت‌های مختلف
•    و…
برای آشنایی بیشتر و استفاده از سرویس دفتر مالی بالونت، می‌توانید مقاله «ابزار حسابداری شخصی آنلاین» را مطالعه نمایید.

۴- بدهی‌‌ها باید پرداخت شوند!

بدهی‌ها، موانع بسیار بزرگ برای دستیابی به اهداف مالی هستند. از طرفی بار روانی ایجاد شده به علت وجود انواع بدهی، شخص را در تصمیم‌گیری‌های مالی دچار مشکل کرده و تمرکز او را از بین می‌برند.
در مسیر مدیریت مالی شخصی، باید خیلی زود از شر انواع بدهی‌ها خلاص شد. بهترین استراتژی برای پرداخت بدهی‌ها، تکنیک «گلوله برفی» است. به کمک این تکنیک می‌توان از بدهی‌های سبک‌تر آغاز کرده و به مرور زمان، تمامی بدهی‌های خود را پرداخت نمود.
پس از پرداخت تمامی بدهی‌ها، باید برای خودداری از بدهکار شدن «متعهد» شد. در غیر این صورت علی‌رغم موفقیت در مرحله قبل، دوباره به همان وضعیت سابق بازگشته و از دستیابی به اهداف مالی تعیین شده فاصله می‌گیرید.

۵- از مشاوران مالی کمک بگیرید

با انجام درست و مستمر چهار گام قبلی، به احتمال زیاد امور مالی خود را به خوبی مدیریت کرده و مقداری از بودجه‌تان را برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید. سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف، نیازمند دانش و تجربه کافی است. به همین خاطر ضمن اهمیت به آموزش در این زمینه، برای هر اقدام خود باید از افراد با تجربه کمک گرفت. چرا که در غیر این صورت، پس‌اندازی که با زحمت فراوان جمع‌آوری شده است، از بین خواهد رفت.
یک مشاور مالی خوب،  ضمن آگاهی در مورد خطرات و ریسک‌های موجود در هر بازار سرمایه‌گذاری، به شخص کمک می‌کند با توجه به سرمایه فعلی خود، بهترین بازار را انتخاب نماید. مشاوران خبره مالی، می‌توانند در کوتاه‌مدت، بیشترین سود ممکن را برای شخص به ارمغان آورند.

اهمیت مشاوره مالی برای موفقیت در مدیریت مالی شخصی
اهمیت مشاوره مالی برای موفقیت در مدیریت مالی شخصی

مدیریت مالی شخصی؛ ساده اما پرچالش

پنج مرحله معرفی شده در این مطلب، ضمن تغییر باورها و تصورات غلط در مورد مدیریت مالی شخصی، یک برنامه حساب‌شده را در این زمینه ارایه می‌کنند. با استفاده از این پنج گام ساده، در مسیر صحیح مدیریت مالی شخصی قرار گرفته و اقدامات مالی هوشمندانه‌تری خواهیم داشت. اما دستیابی به اهداف مالی همیشه با چالش‌ها و اتفاقات غیر منتظره‌ای همراه است. به همین خاطر باید نسبت به مدیریت امور مالی، انعطاف‌پذیر بوده و از اقدامات هیجانی پرهیز نمود.

اشتراک
اطلاع رسانی از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
شبکه اجتماعی سازمانی بالونت

بالونت یک استارتاپ در حوزه شبکه‌های اجتماعی است که به صورت تخصصی بر روی خدمات به تیم‌های کاری، شرکت‌ها و سازمان‌ها متمرکز شده است. بالونت در چشم‌انداز خود، یک سوپر اپلیکیشن بومی را متصور شده است تا بتواند نیازهای گوناگونی از کاربران را مخصوصا در حوزه کار تیمی و کسب‌و‌کار برطرف نماید. این استارتاپ در سال ۱۳۹۶ و توسط شرکت «زمین مجازی» راه‌اندازی شده است.

شماره تماس:  28424650-021

(شنبه تا پنج‌شنبه | ساعت 9:30 تا 17:30)

دفتر تهران: یوسف‌آباد، خیابان جهان‌آرا، کوچه 35 (معنوی)، پلاک 25

دفتر اصفهان، خیابان میر، روبروی هلال‌احمر، طبقه اول

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت زمین مجازی می‌باشد.

© 2021 zamin.link